Beste lezers, graag wil ik u meenemen op een wandeltocht, niet fysiek weliswaar maar geestelijk. Wandelen is een manier van lopen van alle tijden en die je op vele manieren kunt doen. Voor een fysieke wandeling heb je geen speciale scholing nodig en ook geen speciale techniek, speciaal materiaal of veel geld. Het enige wat je voor wandelen nodig hebt, zijn je eigen benen, ruimte en tijd. Voor een ‘geestelijke wandeling’ is vooral belangrijk een plek waar je niet word gestoord en stilte. Tijdens een wandeling kun je tot rust komen, inspiratie opdoen, genieten van de natuur, tot ontmoetingen komen met iemand die een stukje met je meeloopt en nog zoveel meer. Een bijzondere wandeling, is het houden van een pelgrimstocht. Pelgrim is afgeleid van de Latijnse jongensnaam Peregrinus, wat ‘reiziger’ betekend. Bekende plekken waar pelgrims naar toe reizen zijn bijvoorbeeld: Rome, Jeruzalem, Santiago de Compostela. Deze pelgrimsplaatsen hebben voor Christenen een bijzondere betekenis. Veel pelgrims hebben onderweg ervaringen die raken aan spiritualiteit. Spiritualiteit gaat over dat deel van de werkelijkheid dat voor onze zintuigen niet waarneembaar is en voor ons verstand niet verklaarbaar en nauwelijks beredeneerbaar. Het gaat over iets wat sommigen bovennatuurlijk noemen. Anderen spreken van het mystieke, het heilige of het transcendente. Gelovigen spreken over religie en God. Zelf heb ik mij aangemeld voor een bijzondere nachtelijke pelgrimstocht ‘De Stille Omgang’ die al vanaf 1881 jaarlijks in Amsterdam wordt gelopen. ‘De Stille Omgang’ herdenkt het Mirakel van Amsterdam van 15 maart 1345. Vanwege het coronavirus kon de tocht in 2020 en 2021 niet plaats vinden. In 2022 is de tocht in een kleine vorm weer wel gehouden. Dit jaar vind ‘De Stille Omgang’ plaats in de nacht van zaterdag 18 maart. Ik kijk ernaar uit en hoop dat vele pelgrims zich weer zullen aanmelden. Misschien u ook wel? Het is een heel bijzondere ervaring om samen met vele andere gelovige pelgrims, in stilte biddend, door hartje Amsterdam te lopen. De mensen die deelnemen aan het nachtelijk uitgaansleven van Amsterdam hebben meestal respect voor de pelgrims en tonen soms ook nieuwsgierige  interesse. ‘De Stille Omgang’ is een bijzondere manier om een stille getuigenis te geven van jouw geloof. En dat is toch wat Jezus van ons christenen heeft gevraagd: Om ons geloof te tonen in daden. Ik wens iedereen een spirituele wandelbeleving toe.

Diaken Ton.